Alegerea de a lucra în străinătate ca îngrijitoare este una care cere mult curaj și încredere în sine. Înseamnă să-ți părăsești familia și să trăiești o a doua viață alături de persoane dependente, în interiorul unei gospodării private – adesea invizibilă pentru restul lumii. Este o profesie esențială pentru societate, dar precară și cu puțină protecție socială: sărăcia la bătrânețe este aproape sigură, iar orice perioadă de boală poate deveni o amenințare la adresa supraviețuirii.
Politicienii ne văd ca pe „factori de cost”, nu ca pe muncitori care au dreptul la securitate socială și la un trai demn la bătrânețe sau în caz de boală.
Această situație ne umple de grijă, teamă, dar și de mânie! Ca lucrători migranți în îngrijire, suntem lăsați de izbeliște, așa că am învățat să ne rezolvăm problemele din muncă, împreună. Și acest lucru cere, la rândul lui, curaj! Vrem să transformăm acum acest curaj în acțiune și să organizăm un protest prin care să aducem în public cererile noastre legitime! Ne-am săturat să facem apeluri la politicieni care rămân neauzite.
Știm că nu vom avea succes peste noapte, dar știm și că cine nu luptă, este deja învins!
Pentru a vedea cât de pregătită este comunitatea noastră să se mobilizeze și să se susțină reciproc, ne punem următoarele întrebări: